Profilbillede for A.P. Møller - Mærsk A/S

A.P. Møller - Mærsk A/S

CVR · 22756214
1904
Stiftet
5–10
Ansatte
14.611
Nyheder
JAN 2018DEC 2018
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
165%
God
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
59%
Meget god
Nøgletal
2018
2017
Likviditetsgrad165%163%
Afkastningsgrad1%1%
Soliditetsgrad59%50%
Beløb i USD 1.000
Bruttofortjeneste
1.000
800
600
400
200
0
2014
2015
2016
2017
2018
Beløb i USD 1.000
Årets resultat
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
-1.000.000
-2.000.000
2014
2015
2016
2017
2018
Beløb i USD 1.000
Resultatopgørelse
2018
2017
Omsætning39.019.00030.945.000
Bruttofortjeneste--
Primært resultat627.000641.000
Finansielle poster netto-389.000-616.000
Resultat før skat238.00025.000
Årets resultat3.221.000-1.164.000
Beløb i USD 1.000
Aktiver i alt
80.000.000
60.000.000
40.000.000
20.000.000
0
2014
2015
2016
2017
2018
Beløb i USD 1.000
Egenkapital
40.000.000
30.000.000
20.000.000
10.000.000
0
2014
2015
2016
2017
2018
Beløb i USD 1.000
Aktiver
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver4.273.0004.365.000
Materielle anlægsaktiver30.275.00031.071.000
Finansielle anlægsaktiver1.021.0001.265.000
Anlægsaktiver i alt37.807.00039.146.000
Omsætningsaktiver18.829.00024.081.000
Aktiver i alt56.636.00063.227.000
Beløb i USD 1.000
Passiver
2018
2017
Egenkapital33.392.00031.425.000
Langfristet gæld11.837.00017.045.000
Kortfristet gæld11.407.00014.757.000
Passiver i alt56.636.00063.227.000
Regnskabsperiode
2018
2017
Startdato01-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-201831-12-2017