Profilbillede for A.P. Møller - Mærsk A/S

A.P. Møller - Mærsk A/S

CVR · 22756214
1904
Stiftet
5–10
Ansatte
13.732
Nyheder
JAN 2019DEC 2019
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
119%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
52%
Meget god
Nøgletal
2019
2018
2017
Likviditetsgrad119%165%163%
Afkastningsgrad3%1%1%
Soliditetsgrad52%59%50%
Beløb i USD 1.000
Bruttofortjeneste
1.000
800
600
400
200
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i USD 1.000
Årets resultat
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
-1.000.000
-2.000.000
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i USD 1.000
Resultatopgørelse
2019
2018
2017
Omsætning38.890.00039.019.00030.945.000
Bruttofortjeneste---
Primært resultat1.725.000627.000641.000
Finansielle poster netto-758.000-389.000-616.000
Resultat før skat967.000238.00025.000
Årets resultat-44.0003.221.000-1.164.000
Beløb i USD 1.000
Aktiver i alt
80.000.000
60.000.000
40.000.000
20.000.000
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i USD 1.000
Egenkapital
40.000.000
30.000.000
20.000.000
10.000.000
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i USD 1.000
Aktiver
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver4.219.0004.273.0004.365.000
Materielle anlægsaktiver27.516.00030.275.00031.071.000
Finansielle anlægsaktiver1.174.0001.021.0001.265.000
Anlægsaktiver i alt43.699.00037.807.00039.146.000
Omsætningsaktiver11.700.00018.829.00024.081.000
Aktiver i alt55.399.00056.636.00063.227.000
Beløb i USD 1.000
Passiver
2019
2018
2017
Egenkapital28.837.00033.392.00031.425.000
Langfristet gæld16.727.00011.837.00017.045.000
Kortfristet gæld9.835.00011.407.00014.757.000
Passiver i alt55.399.00056.636.00063.227.000
Regnskabsperiode
2019
2018
2017
Startdato01-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-201931-12-201831-12-2017