Profilbillede for Enemærke & Petersen A/S

Enemærke & Petersen A/S

CVR · 10503698
1986
Stiftet
500–1000
Ansatte
560
Nyheder
JAN 2019DEC 2019
Likviditetsgrad
175%
God
Afkastningsgrad
13%
God
Soliditetsgrad
30%
God
Nøgletal
2019
2018
2017
2016
2015
Likviditetsgrad175%139%135%149%136%
Afkastningsgrad13%-1%9%14%11%
Soliditetsgrad30%19%28%34%28%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
-20.000
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2019
2018
2017
2016
2015
Omsætning2.266.3012.262.3931.691.9761.627.5561.596.918
Bruttofortjeneste231.914---158.260
Primært resultat131.243-8.62572.13887.42084.145
Finansielle poster netto32-41-133-165-1.469
Resultat før skat131.016-9.37272.13887.17374.834
Årets resultat101.566-7.56958.47365.27957.920
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
1.200.000
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
2015
2016
2017
2018
2019
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2019
2018
2017
2016
2015
Immaterielle anlægsaktiver04881.1393.088-
Materielle anlægsaktiver77.49184.22592.412103.688102.396
Finansielle anlægsaktiver3.8014.0604.7664.63311.421
Anlægsaktiver i alt81.29288.77398.317111.410113.817
Omsætningsaktiver911.869958.797663.655519.753630.298
Aktiver i alt993.1611.049.007761.972631.163744.114
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2019
2018
2017
2016
2015
Egenkapital299.607198.042215.611217.138211.860
Langfristet gæld39.00914.80717.70322.77628.119
Kortfristet gæld521.135687.424490.482348.915462.281
Passiver i alt993.1611.049.007761.972631.163744.114
Regnskabsperiode
2019
2018
2017
2016
2015
Startdato01-01-201901-01-201801-01-201701-01-201601-01-2015
Slutdato31-12-201931-12-201831-12-201731-12-201631-12-2015