Profilbillede for Wexøe A/S

Wexøe A/S

CVR · 16608947
1992
Stiftet
56
Ansatte
59
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Likviditetsgrad
173%
God
Afkastningsgrad
28%
Meget god
Soliditetsgrad
45%
Meget god
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad173%165%162%135%137%
Afkastningsgrad28%22%18%7%9%
Soliditetsgrad45%43%41%32%32%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning-----
Bruttofortjeneste65.45154.07149.46543.51232.923
Primært resultat28.75819.08014.7084.9646.793
Finansielle poster netto-265-231-354-412-449
Resultat før skat29.33019.05913.8393.0826.344
Årets resultat22.73414.88410.6272.0874.835
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver3211.0511.6031.8522.527
Materielle anlægsaktiver1.2181.3771.4821.4871.114
Finansielle anlægsaktiver3.7262.8982.6152.6041.262
Anlægsaktiver i alt5.2655.3265.7005.9434.904
Omsætningsaktiver95.84682.80074.08263.11268.886
Aktiver i alt101.11188.12679.78369.05573.790
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital45.61337.91132.97722.38123.285
Langfristet gæld-0985--
Kortfristet gæld55.36750.21545.77646.60750.203
Passiver i alt101.11188.12679.78369.05573.790
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017