Profilbillede for Østergaard Biler A/S

Østergaard Biler A/S

CVR · 19986292 · Reklamebeskyttet
1997
Stiftet
200-500
Ansatte
6
Nyheder
JAN 2020DEC 2020
Likviditetsgrad
147%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
Ikke beregnet
Soliditetsgrad
43%
Meget god
Nøgletal
2020
2019
2018
2017
2016
Likviditetsgrad147%91%82%76%52%
Afkastningsgrad---8%6%
Soliditetsgrad43%26%29%24%44%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
400.000
300.000
200.000
100.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2020
2019
2018
2017
2016
Omsætning381.237493.986507.430452.020446.171
Bruttofortjeneste91.236152.992175.716313.399157.473
Primært resultat---49.17651.182
Finansielle poster netto-5.223-5.592-7.648-8.761-7.468
Resultat før skat---40.41543.714
Årets resultat80014.27740.18830.90133.696
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
400.000
300.000
200.000
100.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2020
2019
2018
2017
2016
Immaterielle anlægsaktiver2.2274.2136.3199.34513.016
Materielle anlægsaktiver228.661435.067437.560529.193740.362
Finansielle anlægsaktiver7.6745.8195.2395.4104.818
Anlægsaktiver i alt238.562445.099449.119543.949758.195
Omsætningsaktiver158.02789.23088.21178.20260.369
Aktiver i alt396.589534.329537.330622.152818.564
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2020
2019
2018
2017
2016
Egenkapital171.873141.274156.796146.444361.046
Langfristet gæld48.678208.194181.575275.455240.671
Kortfristet gæld107.28398.594107.223103.458115.717
Passiver i alt396.589534.329537.330622.152818.564
Regnskabsperiode
2020
2019
2018
2017
2016
Startdato01-01-202001-01-201901-01-201801-01-201701-01-2016
Slutdato31-12-202031-12-201931-12-201831-12-201731-12-2016