Profilbillede for HERNING VAND HOLDING A/S

HERNING VAND HOLDING A/S

CVR · 25810619
2000
Stiftet
69
Ansatte
46
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
147%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
92%
Meget god
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad147%115%89%92%118%
Afkastningsgrad1%1%1%-11%13%
Soliditetsgrad92%93%94%94%82%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
600.000
400.000
200.000
0
-200.000
-400.000
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning192.133172.534185.705-188.620542.333
Bruttofortjeneste45.30729.48743.269-317.768410.125
Primært resultat43.17527.53240.204-319.755408.078
Finansielle poster netto-2.544-2.228-2.212-1.853-1.513
Resultat før skat40.63125.30437.992-321.608406.565
Årets resultat40.63125.30437.99255.21332.996
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver2.6193.3772.7523.0983.385
Materielle anlægsaktiver2.854.1802.808.5282.758.9242.709.3202.665.057
Finansielle anlægsaktiver0000377.747
Anlægsaktiver i alt2.856.7992.811.9052.761.6762.712.4183.046.189
Omsætningsaktiver98.42965.10467.20969.10787.953
Aktiver i alt2.955.2282.877.0092.828.8852.781.5253.134.142
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital2.726.7562.685.0952.660.4142.624.1012.569.196
Langfristet gæld161.471135.24493.33982.403115.048
Kortfristet gæld67.00156.67075.13275.02174.665
Passiver i alt2.955.2282.877.0092.828.8852.781.5253.134.142
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017