Norlys Erhverv A/S
OPLØST EFTER FUSION

CVR · 36403527
2014
Stiftet
77
Ansatte
12
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Likviditetsgrad
192%
God
Afkastningsgrad
16%
Meget god
Soliditetsgrad
49%
Meget god
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad192%145%182%430%37%
Afkastningsgrad16%9%-1%-7%16%
Soliditetsgrad49%30%46%77%30%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
200.000
150.000
100.000
50.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning196.582169.438156.599139.280132.023
Bruttofortjeneste49.00235.23324.4174.07333.585
Primært resultat16.04010.215-571-17.7708.980
Finansielle poster netto-150-941.106232-716
Resultat før skat15.89010.121535166.5398.264
Årets resultat12.5168.445221170.0227.305
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
200.000
150.000
100.000
50.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver1.211----
Materielle anlægsaktiver23149275401527
Finansielle anlægsaktiver1.5091.9732.437-41.400
Anlægsaktiver i alt2.7432.1222.71240141.927
Omsætningsaktiver94.698116.04155.657242.84414.684
Aktiver i alt97.441118.16358.369243.24556.611
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital47.98135.46527.020186.79916.777
Langfristet gæld02.533755--
Kortfristet gæld49.24880.16530.59456.44639.834
Passiver i alt97.441118.16358.369243.24556.611
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017