Profilbillede for Semler Retail A/S

Semler Retail A/S

CVR · 27268188
2003
Stiftet
1000+
Ansatte
27
Nyheder
JAN 2020DEC 2020
Likviditetsgrad
121%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
14%
God
Soliditetsgrad
26%
God
Nøgletal
2020
2019
2018
2017
2016
Likviditetsgrad121%112%114%98%89%
Afkastningsgrad14%4%6%0%6%
Soliditetsgrad26%17%18%12%14%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
150.000
100.000
50.000
0
-50.000
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2020
2019
2018
2017
2016
Omsætning6.968.9517.210.4116.275.4626.338.5416.299.074
Bruttofortjeneste783.279684.025681.685617.748679.085
Primært resultat177.87551.54280.417-39389.839
Finansielle poster netto-15.959-27.575-28.564-28.279-24.662
Resultat før skat163.78625.42453.077-27.38266.696
Årets resultat126.97618.69640.731-21.09050.462
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
400.000
300.000
200.000
100.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2020
2019
2018
2017
2016
Immaterielle anlægsaktiver3.8423.7232.120143525
Materielle anlægsaktiver117.11277.91476.189226.133353.737
Finansielle anlægsaktiver8.8053.2923.0603.0597.307
Anlægsaktiver i alt129.76084.92981.369229.335361.569
Omsætningsaktiver1.125.0761.205.7831.233.3551.360.4851.196.211
Aktiver i alt1.254.8361.290.7121.314.7241.589.8201.557.780
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2020
2019
2018
2017
2016
Egenkapital320.943213.572234.745193.618214.455
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld929.4431.074.5171.077.4841.393.8551.337.429
Passiver i alt1.254.8361.290.7121.314.7241.589.8201.557.780
Regnskabsperiode
2020
2019
2018
2017
2016
Startdato01-01-202001-01-201901-01-201801-01-201701-01-2016
Slutdato31-12-202031-12-201931-12-201831-12-201731-12-2016