Profilbillede for DB Cargo Scandinavia A/S

DB Cargo Scandinavia A/S

CVR · 26092485
2001
Stiftet
100-200
Ansatte
33
Nyheder
JAN 2020DEC 2020
Likviditetsgrad
146%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-10%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
49%
Meget god
Nøgletal
2020
2019
2018
2017
2016
Likviditetsgrad146%150%136%84%196%
Afkastningsgrad-10%-17%-15%-11%-12%
Soliditetsgrad49%51%54%51%46%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
200.000
150.000
100.000
50.000
0
-50.000
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2020
2019
2018
2017
2016
Omsætning559.711544.144514.097502.080498.830
Bruttofortjeneste165.482124.233117.16716.473-3.579
Primært resultat-54.957-89.452-76.495-67.924-83.316
Finansielle poster netto-1.938-2.096-6.347-11.590-12.083
Resultat før skat-9.221-28.1034.06813.316-10.174
Årets resultat-8.297-21.9673.1419.824-7.419
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
400.000
300.000
200.000
100.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2020
2019
2018
2017
2016
Immaterielle anlægsaktiver90154---
Materielle anlægsaktiver307.617341.293332.286421.987457.952
Finansielle anlægsaktiver513563628698744
Anlægsaktiver i alt308.219342.010332.914422.686458.696
Omsætningsaktiver222.979182.804183.190220.673224.365
Aktiver i alt531.198524.814516.104643.359683.062
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2020
2019
2018
2017
2016
Egenkapital258.627266.924279.782325.542315.718
Langfristet gæld62.14481.51455.89112.844211.487
Kortfristet gæld152.925122.011135.101261.230114.506
Passiver i alt531.198524.814516.104643.359683.062
Regnskabsperiode
2020
2019
2018
2017
2016
Startdato01-01-202001-01-201901-01-201801-01-201701-01-2016
Slutdato31-12-202031-12-201931-12-201831-12-201731-12-2016