Profilbillede for DEME Offshore DK A/S

DEME Offshore DK A/S

CVR · 25490339
2000
Stiftet
100-200
Ansatte
2
Nyheder
JAN 2020DEC 2020
Likviditetsgrad
791%
Meget god
Afkastningsgrad
5%
Svag
Soliditetsgrad
95%
Meget god
Nøgletal
2020
2019
2018
2017
2016
Likviditetsgrad791%454%1027%453%192%
Afkastningsgrad5%7%9%5%-10%
Soliditetsgrad95%94%96%95%93%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
1.000
800
600
400
200
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
300.000
200.000
100.000
0
-100.000
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2020
2019
2018
2017
2016
Omsætning555.261573.787825.518525.562650.697
Bruttofortjeneste-----
Primært resultat110.273127.843214.440100.245-224.747
Finansielle poster netto-1.595-1.5571.1251.6283.208
Resultat før skat108.835126.459215.802102.052-221.243
Årets resultat108.800126.073232.53270.512-85.563
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
2016
2017
2018
2019
2020
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2020
2019
2018
2017
2016
Immaterielle anlægsaktiver511121571.5423.602
Materielle anlægsaktiver1.293.6371.426.6651.558.1491.680.2021.849.367
Finansielle anlægsaktiver5.0805.1874.8984.6404.566
Anlægsaktiver i alt1.298.7681.431.9641.563.2041.686.3841.857.535
Omsætningsaktiver732.979513.313825.086489.424291.812
Aktiver i alt2.031.7471.945.2772.388.2902.175.8082.149.347
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2020
2019
2018
2017
2016
Egenkapital1.939.1011.830.4542.300.2652.067.7371.997.338
Langfristet gæld01.683---
Kortfristet gæld92.646113.14080.343108.071152.009
Passiver i alt2.031.7471.945.2772.388.2902.175.8082.149.347
Regnskabsperiode
2020
2019
2018
2017
2016
Startdato01-01-202001-01-201901-01-201801-01-201701-01-2016
Slutdato31-12-202031-12-201931-12-201831-12-201731-12-2016