Profilbillede for Falck Danmark A/S

Falck Danmark A/S

CVR · 16271241
1992
Stiftet
3.664
Ansatte
9.260
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Likviditetsgrad
31%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
32%
God
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad31%28%32%49%72%
Afkastningsgrad12%3%-3%0%-1%
Soliditetsgrad32%26%22%21%22%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
5.000.000
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
-1.000.000
-2.000.000
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning6.280.0003.017.0003.034.0003.203.0003.146.000
Bruttofortjeneste4.752.0002.527.0002.089.0002.465.0002.458.000
Primært resultat1.463.000259.000-386.000-15.000-127.000
Finansielle poster netto496.000-1.189.000199.00093.000-1.543.000
Resultat før skat2.830.00086.000205.000101.000-1.234.000
Årets resultat2.501.00072.000176.00091.000-1.160.000
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
12.000.000
10.000.000
8.000.000
6.000.000
4.000.000
2.000.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver137.000178.000255.000293.000282.000
Materielle anlægsaktiver378.000379.000418.000245.000312.000
Finansielle anlægsaktiver8.983.0007.318.0007.997.0008.455.0007.435.000
Anlægsaktiver i alt9.498.0007.875.0008.670.0008.993.0008.029.000
Omsætningsaktiver2.405.0001.698.0002.533.0002.249.0002.034.000
Aktiver i alt11.903.0009.573.00011.203.00011.242.00010.063.000
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital3.823.0002.510.0002.460.0002.320.0002.229.000
Langfristet gæld289.000793.000863.0004.236.0004.909.000
Kortfristet gæld7.740.0006.169.0007.823.0004.619.0002.813.000
Passiver i alt11.903.0009.573.00011.203.00011.242.00010.063.000
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017