Profilbillede for Foreningen Bankdata

Foreningen Bankdata

CVR · 68964415
1966
Stiftet
889
Ansatte
343
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
102%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-1%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
46%
Meget god
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad102%105%110%149%51%
Afkastningsgrad-1%-1%-5%3%0%
Soliditetsgrad46%39%38%40%54%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000
-60.000
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning1.732.4471.705.3631.722.9441.633.9851.406.836
Bruttofortjeneste791.950743.101---
Primært resultat-5.889-11.864-67.41836.239-3.076
Finansielle poster netto2.015-7451.356-4.484-1.668
Resultat før skat-5.122-9.769-68.77431.755-4.744
Årets resultat-5.938-6.671-55.08931.556-6.536
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
1.500.000
1.000.000
500.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver388.490508.293534.496531.039358.876
Materielle anlægsaktiver177.238182.209180.027176.707168.180
Finansielle anlægsaktiver111.591108.81197.86793.000-
Anlægsaktiver i alt677.319799.313812.390800.746708.915
Omsætningsaktiver340.320421.052453.208525.839217.014
Aktiver i alt1.017.6391.220.3651.265.5981.326.585925.929
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital472.475477.876475.814530.903503.403
Langfristet gæld209.968340.504377.502443.000-
Kortfristet gæld335.196401.985412.282352.682422.526
Passiver i alt1.017.6391.220.3651.265.5981.326.585925.929
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017