Profilbillede for MP DENMARK A/S

MP DENMARK A/S

CVR · 59314017
1976
Stiftet
25
Ansatte
4
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
178%
God
Afkastningsgrad
16%
Meget god
Soliditetsgrad
54%
Meget god
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad178%145%120%127%157%
Afkastningsgrad16%10%3%11%20%
Soliditetsgrad54%45%35%37%54%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning-----
Bruttofortjeneste39.15634.39030.22425.73021.221
Primært resultat10.6035.9091.8916.5596.496
Finansielle poster netto-461-592-647-762-319
Resultat før skat10.1425.3181.2445.7716.612
Årets resultat8.2214.3275175.0575.255
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver8.31910.69013.5815.6643.163
Materielle anlægsaktiver23.42723.14325.16425.8364.348
Finansielle anlægsaktiver1431431431281.769
Anlægsaktiver i alt31.88833.97538.88731.6279.280
Omsætningsaktiver34.22826.33627.28928.44023.067
Aktiver i alt66.11660.31166.17560.06732.348
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital35.41227.19122.87922.34817.413
Langfristet gæld10.39613.99919.19914.6890
Kortfristet gæld19.22718.10622.78522.44014.686
Passiver i alt66.11660.31166.17560.06732.348
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017