PDC A/S
CVR · 78806117
Profilbillede for PDC A/S

PDC A/S

CVR · 78806117
1985
Stiftet
107
Ansatte
79
Nyheder
MAJ 2025–APR 2026
Likviditetsgrad
304%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
67%
Meget god
Nøgletal
2026
2025
2024
2023
2022
Likviditetsgrad304%326%338%327%298%
Afkastningsgrad9%7%9%12%15%
Soliditetsgrad67%67%70%65%65%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2022
2023
2024
2025
2026
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
2022
2023
2024
2025
2026
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning123.733120.747115.093118.054113.347
Bruttofortjeneste95.32990.64287.92585.66589.855
Primært resultat6.1194.5885.5798.76610.408
Finansielle poster netto768-2.295348-1612.211
Resultat før skat5.4202.8736.0169.12612.777
Årets resultat3.5446515.0558.86211.348
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2022
2023
2024
2025
2026
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2022
2023
2024
2025
2026
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver0058145297
Materielle anlægsaktiver1.0921.5311.6291.0332.268
Finansielle anlægsaktiver2.6464.0333.0423.2243.158
Anlægsaktiver i alt3.7385.5644.7294.4025.723
Omsætningsaktiver66.84260.31460.84566.94564.754
Aktiver i alt70.58065.87865.57471.34770.477
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital47.13044.00645.94246.65845.752
Langfristet gæld1.4843.3707282.1423.012
Kortfristet gæld21.96618.50217.98720.45721.713
Passiver i alt70.58065.87865.57471.34770.477
Regnskabsperiode
2026
2025
2024
2023
2022
Startdato01-05-202501-05-202401-05-202301-05-202201-05-2021
Slutdato30-04-202630-04-202530-04-202430-04-202330-04-2022
Paqle ApS
Midtager 29
2605 Brøndby
CVR 36710306
© Paqle ApS