SELECTED CAR LEASING A/S

CVR · 77180915
1985
Stiftet
5-10
Ansatte
26
Nyheder
MAJ 2020APR 2021
Likviditetsgrad
117%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
2%
Svag
Soliditetsgrad
16%
Tilfredsstillende
Nøgletal
2021
2020
2019
2017
2016
Likviditetsgrad117%119%120%129%138%
Afkastningsgrad2%3%5%6%8%
Soliditetsgrad16%15%14%19%23%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2016
2017
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
2016
2017
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2017
2016
Omsætning734.451415.464---
Bruttofortjeneste31.24017.64316.10911.0168.835
Primært resultat16.67011.1299.3696.9386.339
Finansielle poster netto-4.502-2.595-1.394-540-471
Resultat før skat12.1688.5347.9746.3985.868
Årets resultat9.4896.6506.3014.9044.556
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2016
2017
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
150.000
100.000
50.000
0
2016
2017
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2017
2016
Immaterielle anlægsaktiver22.656467289271-
Materielle anlægsaktiver3.994549567556322
Finansielle anlægsaktiver6.6256.1051.218669-
Anlægsaktiver i alt33.2747.1212.0741.497322
Omsætningsaktiver781.193422.246200.067114.51976.590
Aktiver i alt814.468429.367202.141116.01576.911
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2017
2016
Egenkapital127.04565.55628.90622.60517.701
Langfristet gæld654387---
Kortfristet gæld665.761355.198166.89288.82855.349
Passiver i alt814.468429.367202.141116.01576.911
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2017
2016
Startdato01-05-202001-05-201901-01-201801-01-201701-01-2016
Slutdato30-04-202130-04-202030-04-201931-12-201731-12-2016