Profilbillede for VB Alliancen A/S

VB Alliancen A/S

CVR · 31085179
2007
Stiftet
50
Ansatte
9
Nyheder
JAN 2021DEC 2021
Likviditetsgrad
170%
God
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
11%
Tilfredsstillende
Nøgletal
2021
2020
2019
2018
2017
Likviditetsgrad170%119%128%54%61%
Afkastningsgrad15%-39%37%11%-57%
Soliditetsgrad11%-29%4%-69%-128%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2021
2020
2019
2018
2017
Omsætning-----
Bruttofortjeneste58.16836.40956.71135.98917.599
Primært resultat7.774-7.77611.3171.596-6.445
Finansielle poster netto-207-142-220-220-241
Resultat før skat8.000-7.45611.5201.499-6.447
Årets resultat8.192-7.31511.3101.499-6.447
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
2017
2018
2019
2020
2021
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2021
2020
2019
2018
2017
Immaterielle anlægsaktiver6.4191.0163.1154.6792.742
Materielle anlægsaktiver3.9582.8682.9163.2372.897
Finansielle anlægsaktiver1.2481.101805946868
Anlægsaktiver i alt11.6254.9856.8368.8626.507
Omsætningsaktiver41.12915.16624.1516.0144.718
Aktiver i alt52.75420.15130.98714.87611.225
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2021
2020
2019
2018
2017
Egenkapital6.026-5.8911.104-10.207-14.383
Langfristet gæld22.56913.30411.02913.97917.871
Kortfristet gæld24.15912.73818.85411.1047.737
Passiver i alt52.75420.15130.98714.87611.225
Regnskabsperiode
2021
2020
2019
2018
2017
Startdato01-01-202101-01-202001-01-201901-01-201801-01-2017
Slutdato31-12-202131-12-202031-12-201931-12-201831-12-2017