Profilbillede for BDO Danmark

BDO Danmark

CVR · 20222670 · Reklamebeskyttet
1997
Stiftet
1000+
Ansatte
24
Nyheder
OKT 2014SEP 2015
Koncernregnskab
Firmaregnskab
Likviditetsgrad
82%
Svag
Afkastningsgrad
12%
God
Soliditetsgrad
17%
Tilfredsstillende
Nøgletal
2015
2014
2013
Likviditetsgrad82%78%76%
Afkastningsgrad12%10%9%
Soliditetsgrad17%13%12%
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
1.000
800
600
400
200
0
2011
2012
2013
2014
2015
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
2011
2012
2013
2014
2015
Beløb i DKK 1.000
Resultatopgørelse
2015
2014
2013
Omsætning904.254896.416846
Bruttofortjeneste---
Primært resultat70.25858.44157
Finansielle poster netto-8.46124.69827
Resultat før skat61.79750.62549
Årets resultat46.88538.48236.563
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
800.000
600.000
400.000
200.000
0
2011
2012
2013
2014
2015
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
2011
2012
2013
2014
2015
Beløb i DKK 1.000
Aktiver
2015
2014
2013
Immaterielle anlægsaktiver190.712207.046227
Materielle anlægsaktiver22.24028.91135
Finansielle anlægsaktiver13.80713.84213
Anlægsaktiver i alt226.759249.799275
Omsætningsaktiver349.728350.841352
Aktiver i alt576.487600.640627
Beløb i DKK 1.000
Passiver
2015
2014
2013
Egenkapital95.18880.20974
Langfristet gæld25.32940.30660
Kortfristet gæld426.482450.795465
Passiver i alt576.487600.640627
Regnskabsperiode
2015
2014
2013
Startdato01-10-201401-10-201301-10-2012
Slutdato30-09-201530-09-201430-09-2013